Hitlermålningar Till Salu I Berlin Ansågs Vara Falska

Innehållsförteckning:

Video: Hitlermålningar Till Salu I Berlin Ansågs Vara Falska

Video: Berlin 1936 - Olympics - Olympia - rare private footage 2024, April
Anonim

Nyheter

Image
Image

Uppdatering: Sedan den ursprungliga publikationen har polisen i Berlin tagit tag i målningarna, enligt BBC att de är falska. Berlins polis tweetade att de hade öppnat en utredning om”försök till bedrägeri” och”förfalskning av dokument”. Inga arresteringar har gjorts.

De som är mindre upptagna med konstnärlig kvalitet och mer med historisk betydelse kan snart bjuda på dessa målningar av den före detta nazistiska diktatorn Adolf Hitler. Skapade i början av 1900-talet, när Hitler fortfarande var en blivande konstnär, avbildar dessa akvareller tre bukoliska scener: bergstoppar, lugna floder och en man som sitter lugnt under ett böjande träd. Enligt auktionsägare har målningarna inget konstnärligt värde men kan fortfarande sälja för tusentals euro på grund av konstnärens berömmelse.

Image
Image

Foto: Kloss Auktionshaus

Heinz-Joachim Maeder, talesman för auktionshuset Kloss i Berlin, sa till Reuters:”Om du går ner i Seinen och ser 100 artister kommer 80 att vara bättre än detta. Värdet på dessa objekt och mediaintresse beror på namnet längst ner.”

Före första världskriget försökte Hitler tjäna sitt liv som måler i München och producerade dussintals vykort och målningar. Hans bredare dröm om att bli konstnär förhindrades emellertid när han två gånger misslyckades med ingångsprovet för Wien Academy of Fine Arts. Trots att Hitler senare beordrade att hans konstverk skulle förstöras finns det fortfarande flera hundra, av vilka många hålls av den amerikanska armén. Andra bor i privata samlingar av individer och museer.

Hitler painting of a river
Hitler painting of a river
Image
Image

Foto: Kloss Auktionshaus

2014 såldes en akvarell på ett registerkontor i München för $ 148 000, och 2009 såldes en samling av 13 målningar för $ 147 000.

Medan många konstsamlare kan undvika dessa målningar, både på grund av sin brist på kvalitet och deras tragiska föreningar, förväntas en stark efterfrågan på dessa verk. Anbudsgivare i Storbritannien, Skandinavien, USA och Ryssland rapporteras vara mycket intresserade.

Image
Image

H / T: BBC

Rekommenderas: